وقتی نوشابه سیاه می‌خورید چه اتفاقی می‌افتد؟

۲۰ دقیقه بعد

قند خون‌تان بالا می‌رود و به ترشح ناگهانی و یک‌جای انسولین منجر می‌شود. کبدتان شروع می‌کند به تبدیل قند به چربی تا قند خون، بیشتر از این بالا نرود.

۴۰ دقیقه بعد

حالا دیگر جذب کافئین کامل شده، مردمک‌های‌تان گشاد می‌شود، فشار خون‌تان بالا می‌رود و در پاسخ به این حالت، کبدتان قند را به داخل جریان خون رها می‌کند. گیرنده‌های آدنوزین مغزحالا بلوک می‌شوند تا از احساس خواب‌آلودگی جلوگیری کنند.

۴۵ دقیقه بعد

ترشح دوپامین افزایش پیدا می‌کند و مراکز خاصی در مغز که حالت سرخوشی ایجاد می‌کنند، تحریک می‌شوند. این همان مکانیسمی است که در مصرف هروئین به ایجاد سرخوشی منجر می‌شود.

۶۰ دقیقه بعد

اسیدفسفریک موجود در نوشابه، داخل روده کوچک، به کلسیم، منیزیم و روی می‌چسبد. متابولیسم بدن افزایش پیدا می‌کند. میزان بالای قند خون و شیرین‌کننده‌های مصنوعی، دفع هرچه بیشتر کلسیم را از طریق ادرار باعث می‌شوند.

مدتی بعدتر

کافئین در نقش یک داروی مدر (ادرارآور) وارد عمل می‌شود. حالا دیگر کلسیم و منیزیم و روی که قرار بود جذب بدن شود، بیش از پیش از طریق ادرار دفع می‌شود و به همراه آن مقادیر زیادی آب، سدیم و دیگر الکترولیت‌ها نیز از دست می‌رود.

… و بالاخره

کم‌کم آن غوغایی که در بدن‌تان ایجاد شده بود فروکش می‌کند و نوبت به افت قند می‌رسد. در این مرحله یا خیلی حساس و تحریک‌پذیر می‌شوید یا خیلی کرخت و بی‌حال. حالا دیگر تمام آن آبی را که از طریق نوشابه وارد بدن خود کرده بودید، دفع کرده‌اید؛ آبی که می‌شد به جای اسید و کافئین و شکر، حاوی مواد مفیدی برای بدن‌تان باشد. تا چند ساعت بعد اثر کافئین هم از بین می‌رود و شما هوس یک نوشابه دیگر می‌کنید.

 

محبوب ترین

 

تصاویری از اشکهایی‌ که‌ دل‌ ایرانی ها راخون‌ کردا

دنلود دموی !PES2013

افسرده ترین کاروان المپیک

تست آلزایمر

 تصاویری وحشت ناک از مورچه (در فهرست)

بی قانون ترین ورزش جهان(در فهرست)

تصاویری که مردگان شرق را می لرزاند """"

 

/ 6 نظر / 3 بازدید
سناء

درود بر شما! چه مطالب خوبی![گل] ممنون

مینا

... و بعد ناگهان احساس میکنید که دارید میمیرید!

مهران

درود جناب مقدسی عزیز از نوشته زیبا و مناسبتان استفاده بردم. امیدوارم این نوشته ها تلنگری بر افکار و باورها و رفتارهای من و سایر عزیزان باشد. ولی خیلی امیدوار نیستم! چرای آن را همه می دانیم! چند روزی هست که از بیماری یکی از آشنایان آگاه شده ام که به دلیل مصرف سیگار هم اکنون به مشکل شدید ریه مبتلا شده اند و به مراحل خطرناکی رسیده است. و طبق معمول ما ایرانیها باید بگوییم که : آرزو می کنیم و امیدواریم که ایشان و همه انسانهای دردمند و بیماری که به این روش دچار مشکل می گردند، از مشکل بیماری رهایی یابند! ولی .....

Mr chapool

بعضی چیزاش خوبه[نیشخند]